Organising Committee

  • Camino Fernández Llamas (Universidad de León)
  • Vicente Matellán Olivera (Universidad de León)
  • Miguel Ángel Conde González (Universidad de León)
  • Francisco Javier Rodríguez Lera (Universidad de León)
  • Gonzalo Esteban Costales (Universidad de León)
  • Víctor Rodríguez (Universidad de León)
  • Fernando Casado García (Universidad de León)

Scientific Committee

  • Agapito Ledezma (Universidad Carlos III de Madrid)
  • Albert Oller i Pujol (Universidad Rovira i Virgili)
  • Alberto J. Bugarín Diz (Universidad de Santiago de Compostela)
  • Antonio Fernández Caballero (Universidad de Castilla-La Mancha)
  • Antonio González Muñoz (Universidad de Granada)
  • Antonio Jesús Bandera Rubio (Universidad de Málaga)
  • Camino Fernández Llamas (Universidad de León)
  • Carlos Vázquez Regueiro (Universidad de A Coruña)
  • Cristina Urdiales García (Universidad de Málaga)
  • Diego Viejo Hernando (Universidad de Alicante)
  • Domenec Puig Valls (Universitat Rovira i Virgili)
  • Domingo Gallardo López (Universidad de Alicante)
  • Eduardo Zalama Casanova (Universidad de Valladolid)
  • Eugenio Aguirre Molina (Universidad de Granada)
  • Felipe Espinosa Zapata (Universidad de Alcalá de Henares)
  • Fernando Fernández Rebollo (Universidad Carlos III de Madrid)
  • Humberto Martínez Barbera (Universidad de Murcia)
  • Ismael García Varea (Universidad de Castilla-La Mancha)
  • Jesús Martínez Gómez (Universidad de Castilla-La Mancha)
  • Joaquín López Fernández (Universidad de Vigo)
  • Jorge Cabrera Gámez (Universidad de Las Palmas de Gran Canaria)
  • José Daniel Hernández Sosa (Universidad de Las Palmas de Gran Canaria)
  • José María Armingol Moreno (Universidad Carlos III de Madrid)
  • José María Cañas Plaza (Universidad Rey Juan Carlos)
  • José Vicente Soler Bayona (Universidad Politécnica de Valencia)
  • Lluís Ribas i Xirgo (Universidad Autónoma de Barcelona)
  • Luis Miguel Bergasa Pascual (Universidad de Alcalá de Henares)
  • Luis Rodríguez Ruiz (Universidad de Castilla-La Mancha)
  • Manuel Mucientes Molina (Universidad de Santiago de Compostela)
  • Marc Carreras Pérez (Universidad de Girona)
  • Miguel Ángel Cazorla Quevedo (Universidad de Alicante)
  • Miguel Ángel García García (Universidad Autónoma de Madrid)
  • Miguel Garcia Silvente (Universidad de Granada)
  • Pablo Bustos García de Castro (Universidad de Extremadura)
  • Pedro Núñez Trujillo (Universidad de Extremadura)
  • Pilar Bachiller Burgos (Universidad de Extremadura)
  • Rafael Barea Navarro (Universidad de Alcalá)
  • Rafael Muñoz Salinas (Universidad de Córdoba)
  • Roberto Iglesias Rodríguez (Universidade de Santiago de Compostela)
  • Vicente Matellán Olivera (Universidad de León)
  • Víctor González Castro (École Nationale Supérieure des Mines de Saint-Étienne)